2012 senesinde 6306 Kentsel Dönüşüm Kanunu tasarısının yasalaşmasıyla beraber, afet riski taşıyan konutların dönüşümleri için teşvik çalışmaları başladı. Her geçen gün devlet tarafından sağlanan teşvikleri kullananların sayısı artmaktadır.

Kanunda yer alan teşviklerin başında, mülk sahibine kredi desteği sunulması gelmektedir. Ayrıca, 18 aya kadar mülk sahibine ve dönüşümü yapılacak yapının bina olması halinde kiracıları da kapsayan kira bedeli desteği verilmektedir.

Kentsel dönüşüm hizmetlerinden yararlanmak için ne gerekir?

Risk altında bulunan binaların tespit edilmesine yönelik çalışmalar ve risk raporunun hazırlanması bakanlık kurumları tarafından icra edilmektedir. Yapı risk raporunun alınması teşviklerden yararlanmak için yeterlidir. Bu kapsamda binalar, gecekondular veya arsa tapusuna sahip kaçak yapılar risk raporu alarak, teşvik primlerinden yararlanabilmektedir.

Yapıların ömrünü tamamlamış olması, hasarının bulunması ve olası depremde çökme riskinin söz konusu olması gibi durumların tespit edilmesi halinde kentsel dönüşüm imkanlarından yararlanmak mümkündür.

Kentsel dönüşüm ne sunar?

Kentsel dönüşüm kapsamında eski binaların yenilenerek, daha dayanıklı hale getirilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca kentsel dönüşüm sadece binaların veya yapıların sağlamlaştırılması değil, daha yaşanılabilir yapıların medyana getirilmesini de kapsamaktadır. Otopark, yeşil alan veya modern mimari gelişmelere bağlı kalınarak inşa edilecek binalar aileniz ve sevdikleriniz için kaliteli yaşam alanı sunmaktadır. Kentsel dönüşüm sonrasında bina değeri artar, depreme dayanıklı yapı inşa edilir, daha güveli bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kaya Kardeşler Group İnşaat ile kentsel dönüşüme!

Kaya Kardeşler Group İnşaat şirketi, kentsel dönüşümden faydalanmak isteyen mülk sahiplerine gerekli destekleri vermektedir. Birçok kentsel dönüşüm projesini yerinde ve zamanında teslim ederek, müşteri memnuniyetini sağlayıcı çalışmalara imza atmıştır. Yapının modernizasyonuna yönelik birinci sınıf kalitede malzeme tedariki, uzman mimarlık ve mühendislik ilkeleriyle yaşanılabilir bir mekana sahip olun!